zapisz się do newslettera
wtorek • 21 Maj 2013
Oszustwa Przedsiębiorców
Przemysław Loose

Przemysław
Loose

Jestem Kierownikiem działu zapobiegania nadużyciom kredytowym w Meritum Banku.

Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorstwach

W dzisiejszych czasach życie biegnie zdecydowanie szybciej niż dekadę temu. Prowadząc gospodarstwo domowe czy przedsiębiorstwo, mamy coraz mniej czasu na detale, coraz mniejszą wagę przywiązujemy do szczegółów. Świetnie zdawał sobie z tego sprawę pewien 22-latek, przez którego ponad 10 tys. firm nie zaoszczędziło ani pieniędzy, ani czasu, ani tym bardziej nerwów.

Pod koniec 2012 roku, wielu przedsiębiorców otrzymało „wezwanie do zapłaty” kwoty 110 zł za umieszczenie ich firmy w Krajowym Rejestrze Informacji o Przedsiębiorcach. Pismo na pierwszy rzut oka wyglądało na tyle wiarygodnie (skan możecie zobaczyć na blogu Lege Artis), że około 10 tys. firm, głównie z Warszawy i woj. mazowieckiego, zdecydowało się zapłacić. Gdyby jednak spokojnie zastanowiły się, czy wspomniany „Rejestr” w ogóle istnieje i co im daje wpis do niego, może zaoszczędziłyby trochę pieniędzy. Warto dodać, że pomysłodawca tej „akcji”, aby uniknąć kary, w dokumencie drobnym drukiem umieścił informację, że jest to „oferta handlowa”. Sprawę szczegółowo opisywała m.in. Gazeta Współczesna. Jak to zwykle bywa, schemat znalazł już swoich naśladowców. Przedsiębiorcy otrzymują wezwanie do zapłaty z „Urzędu Patentowego”, a gospodarstwa domowe są informowane o przekształceniu abonamentu RTV w opłatę audiowizualną. Oczywiście oba przytoczone przykłady to najzwyklejsze oszustwa.

Jak oszczędzić sobie tego typu problemów? Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, aby zawsze uważnie czytać korespondencję, jaka wpływa do naszego przedsiębiorstwa, zanim przekażemy ją do księgowości celem uregulowania faktury czy opłaty. Zasada ta tyczy się także gospodarstw domowych, które również mogą być narażone na działania różnego rodzaju oszustów. Zawsze więc uważnie i krytycznie czytajmy każdą korespondencję, jaką otrzymamy.

Czy spotkaliście się z podobnymi próbami oszustwa w Waszych firmach lub domach? Jak chronicie się przed oszustami?

Komentarzy:Zamów
newsletter BLOGA

Zamów newsletter MeritumBanku a najnowsze informacje otrzymasz zawsze na swoją skrzynkę email.